Ви можете записатися
до нас на прийом зателефонувавши,
+38 044 221-56-45
+38 093 022-22-33
+38 066 574-57-57
або залишити заявку.
Слово «пренатальний» означає «дородовий». Тому термін «пренатальна діагностика» означає будь-які дослідження, що дозволяють уточнити стан внутрішньоутробного плода. Оскільки життя людини починається з моменту зачаття, різні проблеми зі здоров’ям можуть бути не тільки після народження, але й до народження.
Проблеми можуть бути різними:
Для з’ясування стану здоров’я внутрішньоутробного плода використовуються методи пренатальної діагностики, до яких відносяться ультразвукове дослідження, кардіотокографія, різні біохімічні дослідження тощо. Усі ці методи мають різні можливості і обмеження.
Зрозуміло, що методи пренатальної діагностики, пов’язані з ризиком ускладнень вагітності, мають застосовуватися лише в тому випадку, коли для їх використання є вагомі показання. Для того, щоб максимально звузити коло пацієнток, які потребують інвазивних (тобто пов’язаних з втручанням в організм) методів пренатальної діагностики, використовується виділення груп ризику розвитку тих або інших проблем у внутрішньоутробного плода.
Групами ризику є такі групи пацієнток, серед яких імовірність виявлення тієї або іншої патології вагітності вища, ніж у всій популяції (серед усіх жінок даного регіону). Існують групи ризику щодо розвитку невиношування вагітності, гестозу (пізнього токсикозу), різних ускладнень у пологах тощо. Якщо жінка в результаті обстеження виявляється в групі ризику за тією або іншою патологією, це не означає, що дана патологія обов’язково розвинеться.
Це означає лише те, що у даної пацієнтки той або інший вид патології може виникнути з більшою імовірністю, ніж у інших жінок. Таким чином, група ризику не тотожна діагнозу. Жінка може знаходитися в групі ризику, але ніяких проблем протягом вагітності може не бути. І навпаки, жінка може не знаходитися в групі ризику, але проблема у неї виникнути може. Діагноз же означає те, що у даної пацієнтки вже виявлено той або інший патологічний стан.
Знання того, що пацієнтка входить в ту або іншу групу ризику, допомагає лікарю правильно спланувати тактику ведення вагітності і пологів. Виділення груп ризику дозволяє відгородити пацієнток, які не входять в групи ризику, від непотрібних медичних втручань, і навпаки, дозволяє обґрунтувати призначення тих або інших процедур або досліджень пацієнткам, які входять в групи ризику.
Слово скринінг означає «просіювання». У медицині під скринінгом розуміють проведення простих і безпечних досліджень великим групам населення з метою виділення груп ризику розвитку тієї або іншої патології. Пренатальним скринінгом називаються дослідження, що проводяться вагітним жінкам з метою виявлення груп ризику ускладнень вагітності.
Окремим випадком пренатального скринінгу є скринінг щодо виявлення груп ризику розвитку вроджених вад у плода. Скринінг не дозволяє виявити всіх жінок, у яких може бути та або інша проблема, але дає можливість виділити відносно невелику групу пацієнток, всередині якої буде зосереджена більша частина осіб з даним видом патології.